Kluczowe polisy transferujące na zakład ubezpieczeń ryzyka zagrażające nieprzerwanej działalności przedsiębiorstwa, takie jak ubezpieczenia żywiołowe lub awaryjne, powinny odznaczać się wysokim stopniem efektywności. Wskaźnik ten w odniesieniu do umów ubezpieczenia oznacza, iż sumy ubezpieczenia i zasady wypłaty odszkodowań powinny zostać określone w taki sposób, aby w sposób możliwie pełny zrekompensować potencjalną szkodę, bez konieczności sięgania po alternatywne, droższe źródła finansowania (np. kredyty, pożyczki, obciążenie własnego budżetu).
Niskie wskaźniki efektywności mogą zostać ustalone dla polis, które mają odmienny charakter i ich głównym celem jest np. finansowanie szkód o mniejszych rozmiarach, o charakterze powtarzalnym, które pojedynczo nie stanowią dla ubezpieczonego podmiotu znacznego obciążenia.
Doświadczenia EIB wskazują na to, że wdrożenie zaleceń brokera ubezpieczeniowego z przeprowadzonego audytu pozwala ustrzec Klienta przed zagrożeniem w postaci braku odszkodowania w sytuacji kryzysowej. Dodatkowo, poprzez wprowadzenie przemyślanych i wynikającej z pogłębionej analizy mechanizmów współodpowiedzialności Klienta za cykliczne zdarzenia szkodowe, składka ulega obniżeniu.