EIB jest pionierem w zakresie wdrażania spójnej, jednolitej polityki ubezpieczeniowej w Jednostkach Samorządu Terytorialnego, które cechuje wielość jednostek organizacyjnych. Celem tych rozwiązań jest kompleksowe uregulowanie kwestii ubezpieczeniowych dotyczących całej sfery interesów majątkowych podmiotu publicznego. Pozwala to na zachowanie poczucia bezpieczeństwa i należytej dbałości o mienie publiczne. Analizując zidentyfikowane ryzyko, uwzględniamy zarówno prawdopodobieństwo jego wystąpienia jak i konsekwencje nie tylko w wymiarze finansowym, ale także np. utraty wizerunku. W procesie analizy ryzyka wykorzystujemy także doświadczenia szkodowe innych podmiotów samorządowych.
Zasada efektywności ekonomicznej określona w PZP sprawia, iż istotnym aspektem polityki ubezpieczeniowej są działania podejmowane przez EIB, pozwalające kontrolować planowane wydatki pod kątem uzyskania najlepszej jakości usług ubezpieczeniowych przy jednoczesnym uzyskaniu najlepszych efektów gospodarczych zamówienia. Naszym Klientom wskazujemy główne cele programu ubezpieczeniowego, tj. zapewnienie pełnego odszkodowania w przypadku zniszczenia bądź uszkodzenia mienia oraz ochronę podmiotu publicznego przed roszczeniami osób trzecich, które na skutek jego działania lub zaniechania ulegną szkodzie (sfera odpowiedzialności cywilnej). Wszystko to w granicach określonych środków budżetowych.
Bez wątpienia wyzwaniem dla rynku ubezpieczeniowego są produkty chroniące działania podmiotu publicznego ze strony władczych form działania administracji (sfera imperium) oraz zabezpieczenie odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych. Aktywnie uczestniczymy w konstruowaniu oferty ubezpieczenia dla tego obszaru zagrożeń.
Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest edukacja ubezpieczeniowa obsługiwanych przez nas podmiotów. Chcemy, aby nasi Klienci posiadali niezbędną wiedzę z zakresu ubezpieczeń oraz świadomie uczestniczyli zarówno w procesie zawierania ubezpieczeń jak i w procesie likwidacji szkód. W tym celu m.in. począwszy od roku 2016 staliśmy się organizatorem cyklu konferencji dedykowanych przedstawicielom Jednostek Samorządu Terytorialnego pn. „Wyzwania dla budżetów samorządowych – zarządzanie w trudnej sytuacji”, cyklu który z uwagi na zaistniałe obostrzenia pandemiczne przybrał formę bezpłatnych webinarów dedykowanych przedstawicielom JST oraz ich podmiotów zależnych pod nazwą EIBdlaJST. Rozszerzyliśmy jednocześnie zakres tematyczny organizowanych wydarzeń, głównie poruszając zagadnienia istotne w bieżącej pracy Urzędów. W ramach cyklu #webinar EIBdlaJST tylko od czerwca 2021 r. do czerwca 2022 r. przeprowadziliśmy łącznie 10 spotkań, w których udział wzięło ponad 3100 uczestników z 200 Samorządów i ich jednostek podległych. Wraz z uznanymi autorytetami i ekspertami, poruszaliśmy istotne dla funkcjonowania Samorządu kwestie, ze szczególnym naciskiem na praktyczny aspekt tychże zagadnień, w tym m.in.: doręczenia elektroniczne, rejestr umów, dostęp do informacji publicznej czy bezpieczeństwo miast. Cieszymy się, że zróżnicowana tematyka naszych wydarzeń spotyka się z dużym zainteresowaniem ze strony przedstawicieli polskich Samorządów, a uzyskane w ten sposób informacje stają się dla Nich użyteczne i wykorzystywane w codziennej pracy.