Ubezpieczenia utraconego zysku można zastosować zarówno do ubezpieczeń eksploatacyjnych „żywiołowego” i „awaryjnego” jak i ubezpieczeń budowlano-montażowych. Ich nadrzędną ideą jest to, aby sytuacja finansowa ubezpieczonego po szkodzie, pozostała na takim poziomie, jak gdyby szkoda nie nastąpiła.
Standardowo, ubezpieczeniem objęta jest więc wartość utraconego w wyniku szkody zysku ze sprzedaży oraz kosztów stałych.
Podstawową zaletą ubezpieczeń utraty zysku jest ustabilizowanie wyniku finansowego przedsiębiorstwa i uniezależnienie go od zdarzeń zewnętrznych, niezależnych od woli przedsiębiorcy. Ponadto zupełnie inaczej wygląda proces likwidacji szkody majątkowej w sytuacji, w której ubezpieczyciel ma świadomość, że oprócz środków na naprawę lub wymianę składników majątkowych, obciąża go dodatkowo kwota strat finansowych przedsiębiorstwa, które ponosi ono każdego dnia. Przedsiębiorca zyskuje wtedy szansę z jednej strony na jak najszybszy powrót do pełnej sprawności, z drugiej strony na utrzymanie swojej pozycji rynkowej.
Specjaliści EIB konstruując program ubezpieczenia utraty zysku, uwzględniają charakterystykę i potrzeby Klienta w tym zakresie. Właściwe dobranie parametrów umowy ubezpieczenia i dostosowanie ich do indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy, a w razie szkody, właściwe udokumentowanie poniesionych strat jest w tym ubezpieczeniu kluczowe.